Nejlepší místečko o koních

- stříhaní koně

Stříhání

V zimě koni naroste hustá srst, která ho chrání před nepříznivým počasím v zimě. Kůň s hustou srstí, který vykonává více než lehkou práci, se zbytečně moc potí a v důsledku toho může prochladnout, ztrácí kondici a necítí se dobře. Stříhání koně tyto problémy odstraňuje a také zjednodušuje udržování koně v čistotě. Ostříhaného koně ale musíme proti zimě chránit dekou a pokrývkou. Pokud ostříhaný kůň běhá celý den v ohradě, měl by mít na sobě celkovou pokrývku těla.

Pomůcky při stříhání
K základnímu vybavení potřebného na stříhání patří: elektrický strojek, elektrické a bateriové trimery, náhradní čepele, olej, malý štěteček a šroubovák na výměnu pojistek.

TYPY STŘIHŮ

Existuje spousta druhů stříhání koně, podle toho, jakou práci vykonává a typu srsti.
Plný střih
, jak už sám název napovídá, představuje ostříhání celého těla koně. Plný střih se většinou používá u koní provádějících velmi rychlou práci, jako je dostih, nebo u koní, kteří jsou na přehlídkách hodně brzy na jaře.
Dekový střih
je nejběžnější střih koně. Ponechává se plocha hřbetu, beder a horní části zadku neostříhaná(končetiny se taky nechávají neostříhané). Dekový střih se požívá pro koně vykonávající střední až těžkou práci.Nízký postráňkový střih
se provádí na koních, kteří jsou chováni venku a na koních neprovádějících těžkou práci. Tento střih spočívá v ostříhání srsti ze spodní části krku, oblasti mezi předníma nohama, z břicha a horní části zadních nohou.
U překážkového střihu se stříhá hlava, spodní část krku, břicho a horní část zadních nohou. Střih končí přesně za ušima. Často se používá,již podle názvu, pro koně parkurové.
U honebního střihu se stříhá celé tělo kromě nohou a sedlové části na ochranu hřbetu.U náprsenkového střihu se stříhá jen srst ze spodní části hlavy, spodní části krku až dolů k prsům.
U zástěrového střihu se stříhá stejně jako u náprsníkového, ale stříhá se ještě k tomu i plocha nad předníma nohama sahající pod hrudník
Irský střih
spočívá v odstranění srsti z břicha a prsou a části plecí a krku. Někdy se stříhá i na hlavě.


Stříhání koní je celkem nebezpečná a obtížná práce. Začátečníci by neměli koně stříhat sami, ale ponechat to na zkušenějším.

CELKOVÉ SHRNUTÍ:

-Jakmile se rozhodnete pro nějaký střih, všechny hranice na koňském těle si vyznačte křídou nebo vlhkým sedlovým mýdlem.
- Stříhat začněte odpředu, na krku a plecích, a postupujeme dozadu. Strojek veďte proti srsti dlouhými rozmáchlými tahy. Každý tah by měl být rovnoběžný a měl by trochu překrývat předcházející.
- Při stříhání krku a hlavy musíte dát pozor na hřívu. Vystřihněte úzký proužek hřívy tam, kde prochází nátylník uzdy. Stačí jen 5 cm.
- Po krku a plecích pokračujte tělem až k zádi koně. Pod ocasem se většino